Politechnika Opolska - strona główna

Aktualności


Być może wkrótce skończą się kłopoty ze znalezieniem partnera do szachów. Wszystko dzięki wynalazkowi studentów Politechniki Opolskiej. W ramach pracy dyplomowej skonstruowali oni robota, który gra w szachy i potrafi przesuwać figury na szachownicy.


- To pierwszy taki robot w Polsce. W całości został przygotowany przez studentów naszej uczelni - zapewnił PAP dr hab. inż. Krzysztof Tomczewski z Politechniki Opolskiej, który kierował zespołem.

Pracę nad robotem rozpoczęło w 2010 r. siedmiu studentów opolskiej uczelni - pięciu z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Robotyki oraz dwóch informatyków.

Robot ma bark, ramię i dłoń, która przesuwa pionki po planszy. - Można z nim usiąść przy stole i normalnie zagrać - powiedział PAP mgr inż. Michał Klimek, jeden z twórców robota.

Opolscy studenci będą w przyszłości chcieli dostosować wynalazek do współpracy z urządzeniami mobilnymi: tabletami i smartfonami. Wystarczy napisać odpowiednią aplikację.

- Spopularyzowanie naszego wynalazku będzie tematem kolejnych prac dyplomowych, nad którymi już pracują studenci politechniki - zdradza mgr inż. Michał Klimek.

źródło: PAP