Politechnika Opolska - strona główna

Aktualności


Koło Naukowe Młodych Europejczyków wraz z posłanką do Parlamentu Europejskiego Danutą Jazłowiecką zorganizowali konferencję naukową, której celem było uruchomienie debaty nad perspektywami absolwentów uczelni wyższych na rynku pracy, a także przybliżenie młodym ludziom procesu rekrutacyjnego i zaproponowanie rozwiązań zmniejszających wskaźnik bezrobocia w ich grupie wiekowej.


Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in. jak budować własną markę, jak wygląda sytuacja młodych osób na rynku pracy w Opolu, Polsce i na całym świecie (szczególnie w UE), a także jak znaleźć stabilne zatrudnienie na terenie naszego kraju.

- Od kilku lat młodzi ludzie mają problemy z odnalezieniem się na rynku pracy. Wiele firm stara się zmienić tą niekorzystną sytuację poprzez aktywne szukanie zdolnych i ambitnych pracowników - mówi Katarzyna Wójcik, przewodnicząca Koła Naukowego Młodych Europejczyków.

Jednym z prelegentów był Waldemar Zadka, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego. Jego zdaniem jednym z problemów młodych ludzi jest to, że mają za dużo wiedzy teoretycznej.

- Przykładem są choćby egzaminy praktyczne na zakończenie techników. Bardzo często uczniowie muszą opisać coś tak jakby to wykonali, zamiast to zrobić - mówi dyrektor Zadka.

Danuta Jazłowiecka, europosłanka opowiadała z kolei o programie Erazmus.

- To wspaniała szansa na zdobycie wieku tzw. miękkich umiejętności jak np. zaradność - mówi europoseł.

- Niestety wciąż zbyt mało naszych studentów korzysta z tego programu. To źle, bo młodzi Polacy są najaktywniejsi wśród swoich rówieśników z całej Europy - dodaje.