Politechnika Opolska - strona główna

Aktualności


Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Przyjdź 11 grudnia do budynku "Łącznik" lub 12 grudnia na Wydział WFiF w godzinach od 11.00-18.00 i pomóż.


W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Tę okrutną diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety w Polsce jest ciągle zbyt mało. Aktualnie niewiele ponad 470 000! Dla wielu pacjentów w Polsce, zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie można znaleźć. Dla porównania w Niemczech, w kraju o dwukrotnie większej populacji niż Polska, tych dawców jest prawie 4 500 000! Polska ma więc potencjał na co najmniej 1 000 000 potencjalnych dawców szpiku, czyli 1 000 000 szans na nowe życie dla tych, którzy potrzebują tego najbardziej, chorych na nowotwory krwi.

W Polsce studiuje około 2 000 000 młodych ludzi i to zainspirowało nas do stworzenia projektu rejestracji potencjalnych dawców wśród społeczności akademickich, którego celem jest zjednoczenie wszystkich studentów na rzecz ratowania życia ludzkiego. Rejestracja potencjalnych dawców wśród studentów w roku akademickim 2013/2014 odbędzie się pod nazwą „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”. Jest to kontynuacja projektu „Studenci wspólnie przeciw białaczce”, który zakończył się wielkim finałem 17 i 18 kwietnia 2013 oraz zarejestrowaniem prawie 6000 potencjalnych dawców.

Głęboko wierzymy w to, że podobnie jak w poprzednim roku, studenci swoim zapałem i chęcią zmiany świata na lepsze pociągną za sobą ogromną grupę ludzi chętnych do świadomej rejestracji jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

Ambasadorem Fundacji DKMS w Politechnice Opolskiej jest Agnieszka Seidert (seidert.agnieszka@gmail.com) z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki.


Więcej informacji...

Pliki do pobrania: